Skupienie psa na przewodniku

22:35


Zanim zaczniemy wymagać od psa wykonywania naszych poleceń musimy uzyskać jego
skupienieRozpoczynając szkolenie właściciele rzadko zdają sobie sprawę z tego, że powodzenie ich pracy zależy głównie od tego, czy ich pupil potrafi skupić na nich swoją uwagę.



Dlaczego ta umiejętność jest tak ważna?
━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

Gdy pies jest zajÄ™ty obszczekiwaniem rowerzystów, podziwianiem widoków lub wÄ™szeniem raczej nie bÄ™dzie chciaÅ‚ wykonywać naszych poleceÅ„, dlatego zanim rozpoczniemy trening, musimy uzyskać jego skupienie. Póki pies nas ignoruje, nie bÄ™dzie odczytywaÅ‚ sygnałów które mu wysyÅ‚amy, dlatego skupienie to fundament tresury.

Jak nauczyć psa skupienia?
━━━━━━━━━━━

NaukÄ™ najlepiej zacząć po dÅ‚ugim spacerze, pÅ‚ywaniu czy zabawie wÄ™chowej, gdy pies jest zmÄ™czony, Å‚atwiej bÄ™dzie mu siÄ™ skupić na naszych poleceniach. Przed rozpoczÄ™ciem musimy zdecydować siÄ™ na komendÄ™, która bÄ™dzie sygnaÅ‚em do skupienia na nas uwagi, jak np. imiÄ™ psa lub komenda ''patrz'' (my używamy ''look''). Na poczÄ…tku warto wybrać spokojne miejsce gdzie nie ma zbyt dużo rozproszeÅ„, np. mieszkanie lub ogródek. 

Zaczynamy!
━━━━━━

1. Zapinamy psa na dÅ‚ugÄ… smycz i obserwujemy. W żaden sposób nie zachÄ™camy aby spojrzaÅ‚ w naszym kierunku. Na tym etapie nie używamy również komendy. Jeżeli pies spojrzy nam w oczy, nawet na chwilkÄ™, szybko nagradzamy, tu przydatny okaże siÄ™ kliker: spojrzenie-klik-nagroda. Po kilku powtórkach obficie chwalimy i koÅ„czymy sesjÄ™. 

2. Robimy kilka powtórzeÅ„ etapu pierwszego i powoli zaczynamy zwiÄ™kszać kryteria. WydÅ‚użamy spojrzenie. Nagradzamy za 1-3 sekundowe zerkniÄ™cie. Powtarzamy kilka razy i znów koÅ„czymy sesjÄ™. 

3. WydÅ‚użamy spojrzenie i dodajemy komendÄ™. Zaczynamy od kilku sekundowych zerknięć i powoli zaczynamy nagradzać coraz dÅ‚uższe spojrzenia.

4. Stopniowo zmieniamy teren na coraz trudniejszy, z większą ilością rozproszeń. Resztę wykonujemy tak jak w poprzednim etapie.

5. Gdy poprzednie etapy mamy idealnie wypracowane, możemy wymagać skupienia np. Podczas zabawy lub w towarzystwie innych psów. 

PamiÄ™tajmy, że każdy etap należy powtarzać wielokrotnie (tak dÅ‚ugo aż pies bÄ™dzie wykonywaÅ‚ ćwiczenie perfekcyjnie) w krótkich, kilkuminutowych sesjach tak, aby nie zniechÄ™cić psa. Nie oczekujmy od pupila natychmiastowej reakcji, w psim jÄ™zyku patrzenie prosto w oczy oznacza chęć walki, dlatego niektóre psy, w szczególnoÅ›ci rasy pierwotne, mogÄ… unikać kontaktu wzrokowego.    

Podobne posty

2 komentarze

  1. Mój psiak na szczęście potrafi się skupić gdy tego wymagam ^^
    Bardzo przydatne porady! Pozdrawiam!
    wy-stardoll.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń