Skupienie psa na przewodniku

22:35


Zanim zaczniemy wymagać od psa wykonywania naszych poleceń musimy uzyskać jego
skupienieRozpoczynając szkolenie właściciele rzadko zdają sobie sprawę z tego, że powodzenie ich pracy zależy głównie od tego, czy ich pupil potrafi skupić na nich swoją uwagę.Dlaczego ta umiejętność jest tak ważna?
━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

Gdy pies jest zajęty obszczekiwaniem rowerzystów, podziwianiem widoków lub węszeniem raczej nie będzie chciał wykonywać naszych poleceń, dlatego zanim rozpoczniemy trening, musimy uzyskać jego skupienie. Póki pies nas ignoruje, nie będzie odczytywał sygnałów które mu wysyłamy, dlatego skupienie to fundament tresury.

Jak nauczyć psa skupienia?
━━━━━━━━━━━

Naukę najlepiej zacząć po długim spacerze, pływaniu czy zabawie węchowej, gdy pies jest zmęczony, łatwiej będzie mu się skupić na naszych poleceniach. Przed rozpoczęciem musimy zdecydować się na komendę, która będzie sygnałem do skupienia na nas uwagi, jak np. imię psa lub komenda ''patrz'' (my używamy ''look''). Na początku warto wybrać spokojne miejsce gdzie nie ma zbyt dużo rozproszeń, np. mieszkanie lub ogródek. 

Zaczynamy!
━━━━━━

1. Zapinamy psa na długą smycz i obserwujemy. W żaden sposób nie zachęcamy aby spojrzał w naszym kierunku. Na tym etapie nie używamy również komendy. Jeżeli pies spojrzy nam w oczy, nawet na chwilkę, szybko nagradzamy, tu przydatny okaże się kliker: spojrzenie-klik-nagroda. Po kilku powtórkach obficie chwalimy i kończymy sesję. 

2. Robimy kilka powtórzeń etapu pierwszego i powoli zaczynamy zwiększać kryteria. Wydłużamy spojrzenie. Nagradzamy za 1-3 sekundowe zerknięcie. Powtarzamy kilka razy i znów kończymy sesję. 

3. Wydłużamy spojrzenie i dodajemy komendę. Zaczynamy od kilku sekundowych zerknięć i powoli zaczynamy nagradzać coraz dłuższe spojrzenia.

4. Stopniowo zmieniamy teren na coraz trudniejszy, z większą ilością rozproszeń. Resztę wykonujemy tak jak w poprzednim etapie.

5. Gdy poprzednie etapy mamy idealnie wypracowane, możemy wymagać skupienia np. Podczas zabawy lub w towarzystwie innych psów. 

Pamiętajmy, że każdy etap należy powtarzać wielokrotnie (tak długo aż pies będzie wykonywał ćwiczenie perfekcyjnie) w krótkich, kilkuminutowych sesjach tak, aby nie zniechęcić psa. Nie oczekujmy od pupila natychmiastowej reakcji, w psim języku patrzenie prosto w oczy oznacza chęć walki, dlatego niektóre psy, w szczególności rasy pierwotne, mogą unikać kontaktu wzrokowego.    

Podobne posty

2 komentarze

  1. Mój psiak na szczęście potrafi się skupić gdy tego wymagam ^^
    Bardzo przydatne porady! Pozdrawiam!
    wy-stardoll.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń